Size bir telefon kadar yakınız
0212 495 36 42
Dil Seçin
tr

Kombiler

3 görüntülenme
Kombiler

Kombiler, evlerde ve iş yerlerinde hem ısınmak hem de sıcak su ihtiyacını gidermek için kullanılan cihazlara verilen genel bir isimdir.

Kombiler her geçen gün gelişen teknolojinin sağladığı faydalar ve imkânlar dahilinde ihtiyaçlara göre gelişmeler ve yenilikler ile revizyon edilmektedir. Her ihtiyaca uygun kombi bulmak mümkündür. Kombi tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Yanlış kombi tercih etmek yeteri kadar ısı verimi alamama gibi büyük sorunlarla karşılaşmaya neden olabilir.

Şuan piyasada birçok markanın birçok farklı modellerde ve özelliklerde kombi çeşitleri bulunmaktadır. Bu modeller bazı ana kategorilerin altında değerlendirilmektedir.

  • Bacalı Kombiler
  • Hermetik Kombiler
  • Yoğuşmalı Kombiler

Bacalı Kombiler

Kombi çeşitleri arasında ilk sırada yer alan bacalı kombiler yanma işlemi için gerekli oksijen miktarı alıp yaktıktan sonra zararlı gaza dönüşen kısmı bağlı bulunduğu baca vasıtası ile dışarı atarlar. Bacalı kombilerin en önemli parçası muhakkak ki bacalarıdır. Bacaların sızdırmazlık özelliklerinin en üst seviye olması son derece önemlidir. Bu nedenle birçok marka bacalı kombiler için üretilen bacaların çelikten ve eksiz olmasına özen gösterirler. Bazı bacalı kombi modelleri zararlı gazın dışarı atılmasını kolaylaştırmak için fan ismi verilen ek bir parça kullanırlar.

Hermetik Kombiler

Piyasada en çok kullanılan kombi çeşitleri arasında hermetik kombiler yer almaktadır. Listemizin ikinci sırasında yer alan hermetik kombilerde tıpkı bacalı kombiler gibi kombiye entegre iç baca sayesinde oksijenin yanması sonucunda oluşan zararlı gazların dışarı atılmasını sağlamaktadır. Hermetik kombilerin bacası bacalı kombiler gibi sızdırmazlık özelliğini içinde bulundurmalıdır ancak ekli ve eksiz gibi özellikleri önemli değildir. İki boru parçasının birbirine geçirilmesi ile entegre baca oluşturulmuş olur ki bu da hermetik kombiler için oldukça yeterlidir.

Hermetik kombilerde en çok dikkat edilmesi gereken kısım baca eğimidir.

Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı Kombiler, hermetik kombiler sınıfına girse de ayrı kategoride değerlendirilmesi gerekir. Televizyon veya internet reklamlarında sıkça duyduğumuz yoğuşmalı kombi kavramı diğer kombi çeşitleri ile sıkça karıştırılmaktadır. Yoğuşma kavramı kombi içerisindeki buharın yoğuşmasından esinlenerek kullanılan bir terimdir.

Oksijenin yardımı ile gaz haline gelen maddenin etrafına yeteri kadar ısı vererek gazı sıvı haline dönüşmesi işlemine yoğuşma ismi verilmektedir.

Yoğuşmalı kombiler hakkında birçok yanlış bilinen bilgi mevcuttur. Örneğin, yoğuşmalı kombilerin elde edilen gazın iki kez yakıldığı sanılır ancak bu tamamen bir şehir efsanesidir.

Kombi Çeşitleri konusunda uzman ve deneyimli kişilerden yardım almak da fayda vardır. Zira ihtiyaçlara göre kombi belirlemek en doğru kombiyi seçmek için olmazsa olmazdır.

Erka Teknik uzman ve deneyimli kadrosu ile en doğru kombi seçimini yapmanız için her zaman yanınızdadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN